Helminthiasis u člověka - příznaky a léčba červů, diagnostika

Zhoršení zdraví lze pozorovat nejen z infekcí pronikajících do těla.

Paraziti a červi mohou také způsobit malátnost, slabost a stav zhroucení. Mohou vést k mnoha důsledkům, které lidé obvykle berou za projev normálního zánětlivého procesu.

Co je helmintiáza? A jaké příznaky se projevuje v lidském těle?

Odpovědi jsou celkem jednoduché.

Helminti jsou parazitičtí, kulatí a tasemníci, stejně jako jejich světlí zástupci, jako jsou škrkavky, červci, tasemnice hovězí, tasemnice a mnoho dalších. Určitě se s nimi mnozí setkali v dětství nebo již v dospělosti.

Nemoc, která dostala odpovídající název, jako helminthiasis, je výsledkem vlivu a aktivity helmintů v těle.

Infekce červy

parazity v lidském střevě

Paraziti mohou proniknout do těla člověka, jak zbytečně čistého, tak neposedného zdravím, několika způsoby. Je jich dost.

Zvažte, jak se helminti objevují ve zdravém těle:

 • normální podání ruky. Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout nového hostitele pro parazita. Přes horní vrstvy epidermis se nejprve dostávají do kůže a poté do krve. Tento způsob přenosu funguje i při kontaktu s pouličními zvířaty bez domova a při dotyku cizích předmětů. Díky dobrému krevnímu oběhu zdravého člověka není pro něj těžké dosáhnout cíle a ocitnout se na zvoleném místě svého budoucího stanoviště;
 • přes vodu. Mnoho helmintů je dokonale zachováno jako larvy ve sladké a dokonce i mořské vodě. Nezapomeňte na vesnické studny a vodovodní potrubí. Nejsou přehnaně citliví. Opatrní je také při návštěvě bazénů, koupelí a saun. Možná jsou špatně zpracovány;
 • mokrá půda a písek. Vajíčka mnoha druhů červů vycházejí s výkaly a padají na tyto povrchy. V příměstských příměstských oblastech a dokonce i v dětském pískovišti je snadné se nakazit;
 • produkty nízké kvality. Mezi ně často patří mořské plody, ovoce a zelenina, vejce a mléko, tvaroh;
 • místa veřejného hromadného přetížení lidí. Supermarkety, obchody, lékárny a nemocnice. Právě zde každý den bere mnoho lidí do rukou kliky, regály, balené produkty a madla. A ne fakt, že jsou všichni zdraví. Nezapomeňte na nečistoty, které se do těchto místností dostávají v období dešťů a vlhka;
 • V letním a podzimním období je hmyz nebezpečím. Komáři a mouchy, dokonce i s tlapkami, mohou nést malá mikroskopická vajíčka.

K tomuto seznamu výskytu helmintické invaze u dospělých a dětí lze také přidat nedodržování základních obvyklých pravidel osobní hygieny.

Jaké helminty mohou být infikovány

typy lidských parazitů

Existuje obrovské množství parazitických zástupců. A všechny vstupují do těla různými cestami, migrují dovnitř a ovlivňují konkrétní orgány. Někteří z nich si vyberou jediného hostitele, zatímco jiní stráví celý svůj životní cyklus s různými přenašeči.

Lidé mohou ve svém těle pozorovat několik hlavních izolovaných parazitů:

 1. nejběžnějšími škrkavkami jsou hlístice. Malí bělaví jedinci. Dosah 40 mm. Každý zná škrkavky, špendlíky, bičíkovce a tropickou perličku. Žijí ve střevech, vajíčka kladou do řitního otvoru, často se vylučují s výkaly. Určení napadení hlísty háďátky je velmi jednoduché a bez analýzy;
 2. parazitické tasemnice jsou větší a nebezpečnější. Dosahují 10 metrů, migrují a vstupují téměř do všech životně důležitých orgánů a systémů. Vyskytly se případy udušení po pohybech parazita dýchacím systémem. Projevuje se tasemnicí skotu, tasemnicí;
 3. motolice, motolice. Jsou nenáročné na stanoviště, proto pronikají do těla jak půdou, tak vodou. Cestují po celém lidském těle a pod kožním mazem jsou dobře vidět. Jedná se především o oblast očí a očních víček. Ničí nejen střevní mikroflóru, ale i tkáně jiných orgánů. Toxické účinky vedou k vyčerpání organismu.

Je samozřejmě nemožné nezávisle identifikovat, který helmint je v člověku. Pouze způsob testování na červy a kompletní vyšetření určuje typ a následnou léčbu a v případě zotavení je předepsána profylaxe.

Příznaky parazitů v těle

Pokud helminti vstoupili do těla, nemůžete je okamžitě identifikovat podle příznaků infekce. Některé se objeví až po určité době.

Ale všechny příznaky červů u dospělého jsou docela vážné a na první pohled probíhají bez důvodu:

 • prudké zvýšení teploty na úroveň zánětlivého procesu. Typicky 37, 6 °C až 38 °C;
 • projev nevolnosti, zvracení;
 • bolestivá bolest v břiše a pupku;
 • možné zarudnutí kůže;
 • slabost, ospalost, únava;
 • občasné nedobrovolné skřípání zubů v noci;
 • suchý přetrvávající kašel a dušnost;
 • porušení normální stolice. průjem nebo zácpa;
 • svědění v konečníku;
 • získání nažloutlého nebo příliš světlého tónu pleti;
 • nepohodlí ve svalech a kloubech.

Na základě takových příznaků není možné okamžitě stanovit přesnou diagnózu. Ale helminti u lidí vykazují pouze ty příznaky, které odpovídají poškozeným orgánům. A to jsou většinou střeva, průdušky a játra s ledvinami.

Příznaky běžící helmintiázy

bolest břicha způsobená parazity

Pozdní odhalení parazitů může vést k mnohem složitějším následkům:

 1. prudké snížení imunity. V důsledku toho schopnost jakékoli infekce a viru vstoupit do těla;
 2. kopřivka, bronchiální astma, jako následek neustálého otravného působení parazitů. Vypouštění červů způsobuje v těle vážnou alergii;
 3. intenzivní vypadávání vlasů, řas;
 4. nevysvětlitelné křehké nehty;
 5. zubní kaz, sklovina postupně mizí;
 6. hojné krvácení z dásní;
 7. nervozita, duševní poruchy.

Červi u lidí nejen vykazují příznaky infekce, ale také vyvolávají mnoho onemocnění, zhoršují průběh stávajících onemocnění, a proto je léčba parazitů povinná.

Je lepší provést vyšetření včas a zahájit plnohodnotné komplexní odstranění helmintů z těla.

Nemoci způsobené parazity

infekce způsobené parazity

Charakteristické nemilosrdné známky helminthické invaze naznačují, že tělo je vystaveno vážným toxickým účinkům nebo již poškození mnoha orgánů a systémů:

 • narušení gastrointestinálního traktu. Vzhledem k tomu, že většina helmintů si toto místo vybírá pro další růst a vývoj. Vyjadřuje se při střevní obstrukci, dysbakterióze, průjmu, pankreatitidě;
 • dýchací problémy. Každá migrace parazita vždy vede do průdušek a plic. To často vede ke křečím, zápalu plic;
 • centrální nervový systém trpí. Migrény, závratě, ztráta orientace v prostoru, podrážděnost a deprese;
 • zvýšení sleziny, jater, snížení hladiny odtoku žluči;
 • nedostatečné fungování močového systému. Uretritida, cystitida;
 • problémy s reprodukčními orgány. Vaginitida, zánětlivé procesy v děloze, pochvě, vaječnících. Možná sexuální infekce.

Toto jsou závažné příznaky, které se objevují u helmintů. Pokud vám záleží na vašem zdraví, rozhodně byste měli navštívit lékaře. Kterýkoli z uvedených příznaků zavazuje odborníka k předepsání speciálního vyšetření.

Nejběžnější krevní test ukáže, že se v těle objevili paraziti. S hodnotami hemoglobinu nižšími než 100 g/l, zvýšeným počtem eozinofilů o více než 6 %, zvýšením leukocytů z 9 % a poklesem erytrocytů z 3 g/l nebo méně.

Také by měl odborník zaznamenat prudký pokles bílkovin a zvýšení imunoglobulinů charakteristických pro alergie.

Parazitární onemocnění a jejich příznaky

V závislosti na typu a třídě červů dostaly známky infekce helminty svá individuální jména, která je od sebe odlišují. Specialistům tato klasifikace usnadňuje další léčbu, zotavení a prevenci.

Ascariáza. Přirozeně indikuje příznaky, které parazit ascaris vykazuje, a možná doprovodná onemocnění. Nejčastěji se nepozoruje okamžitě, ale až po 2 týdnech po požití helmintů do těla.

Příznaky připomínají běžný kašel, akutní bronchitidu, mírné alergie. Zmatený s běžnou infekcí, protože je doprovázen všemi výše uvedenými rysy a horečkou. Mohou nastat změny v lymfatických uzlinách.

Při pokročilé chronické ascariáze jsou všechny příznaky komplikované. Začínají skoky v krevním tlaku, může se objevit anorexie spolu s nedostatkem chuti k jídlu, bolestivá neustálá bolest v břiše. Pravidelné zvracení, poruchy stolice. Obličej zbledne, zmizí zdravá barva pleti, objeví se tmavé kruhy a otoky. V noci se špatný spánek nebo jeho úplná absence stává obvyklým. Ve fekálních sekretech jsou vizualizováni malí bělaví červi.

Pronikání pinworms nebo enterobiázy. Častý výskyt u malých dětí kvůli nedodržování pravidel osobní hygieny. Infekce je způsobena častým svěděním v konečníku. Pinworms se objevují pravidelně. 1-2 dny s přestávkami. Když paraziti vstoupí, reakcí těla bude nedobrovolné skřípání zubů v noci, špatný přerušovaný spánek. Není zvlášť nebezpečné, bolest nezpůsobuje.

Červi, stejně jako motolice, s sebou přinášejí opisthorchiázu. Akutní průběh onemocnění trvá až 8 týdnů. V tomto období se dostavuje zvýšená tělesná teplota, tíha a nadýmání, průjem a pocit zánětu. Při chronické expozici motolic přecházejí příznaky také do dýchacích orgánů, což způsobuje těžké alergie, do centrálního nervového systému.

Parazité tasemnice vedou k mnoha důsledkům jejich přítomnosti v lidském těle. Široká tasemnice může narušit slinivku břišní, vést k neprůchodnosti střev, nedostatku vitaminu B12, poklesu hemoglobinu a anémii. Podobně všichni zástupci tasemnic způsobují bolestivé syndromy v dutině břišní, nadýmání a nevolnost.

Giardiáza. V lidském těle je těchto parazitů malé množství. Ale jsou bezpečné v normálním rozmezí. S exacerbací jejich hladina stoupá. Což vede ke zvracení, hořkosti v důsledku poruch jater a žaludku, charakteristické bolesti břicha, nadýmání a zhoršené stolici.

Přirozeně, že takové příznaky helmintiázy musí být léčeny a musí se jim předcházet prováděním úplné prevence.