Druhy parazitů žijících v lidském těle

Parazit

Všechny druhy parazitů v lidském těle mají nepříznivý vliv na jeho zdraví. Infikují orgány, živí se živinami potřebnými pro lidský život a uvolňují škodlivé toxické látky. Proto je tak důležité se jich včas zbavit.


Lidské tělo je ovlivněno různými parazity, některé žijí uvnitř těla, jiné na jeho povrchu. Liší se velikostí, způsobem, jakým vstupují do těla, charakteristikami své životně důležité činnosti.

Jaké parazity žijí v lidském těle? Jak se jich zbavit? Jaká preventivní opatření existují? O těchto problémech bude pojednáno níže.

Klasifikace parazitů

Lidské parazity jsou velmi časté, jsou rozděleny do skupin:

 1. Endoparazityorganismy, které parazitují uvnitř člověka, se nazývají. Tato skupina je zase rozdělena na prvoky (skládají se z jedné buňky) a hlísty (červi). Nejjednodušší, parazitické v lidském těle, jsou améba, lamblia, Trichomonas, toxoplazma. Pokud jde o červy, zde je opět rozdělení na kulaté červy (hlístice), ploché a tasemnice.
 2. Ektoparazity- to jsou organismy, které parazitují na povrchu lidského těla - vši, klíšťata, blechy, brouci. Kromě toho, že se živí lidskou krví a způsobují velké nepohodlí (kousnutí, pálení, poranění kůže), nesou docela nebezpečné nemoci: tyfus, antrax, trypanosomiáza a další.

Jednobuněční paraziti:

 1. Giardia. . . Giardiáza je fekálně-orální mechanismus. Poté, co jsou cysty (dosud nevytvořené parazity pokryté ochrannou membránou) odstraněny z konečníku nemocné osoby, šíří se na zeleninu, ovoce a další potravinové produkty. Prostřednictvím špatně umytých rukou, stojaté vody, nedostatečně umytého ovoce a zeleniny vstupují cysty do lidské ústní dutiny, odkud se bezpečně dostanou do střev, kde se zase promění v dospělého a opět se množí. Výsledkem je začarovaný kruh, který bude pokračovat, dokud nebude poskytnuta adekvátní léčba a nebudou dodržována hygienická opatření. Mezi příznaky nemoci patří slabost, únava, bolesti hlavy, průjem, bolesti břicha a nadýmání. Může se objevit svědění v řiti, kožní vyrážky, bronchiální astma. Patologie je charakterizována ztrátou hmotnosti, anémií a oslabením imunitního systému. Léčba probíhá antiprotozoálními léky. Dávkování je předepsáno lékařem.
 2. Toxoplazma. . . Infekce těmito prvoky se vyskytuje při kontaktu s infikovanými domácími zvířaty. V tomto případě je člověk mezilehlým hostitelem, protože v těle zvířete dochází k cyklu sexuálního vývoje parazita. Onemocnění se projevuje prodlouženým zvýšením teploty na subfebrilní hladinu, obecnými příznaky intoxikace, pacient má zvětšené lymfatické uzliny, objevují se bolesti kloubů a svalů. Rovněž jsou narušeny funkce gastrointestinálního traktu a zraku, může trpět centrální nervový systém, existují příznaky srdečních onemocnění a endokrinní systém. Je předepsána komplexní léčba - antibiotika tetracyklinové skupiny a sulfonamidy.
 3. Trichomonas. . . Trichomonas je sexuálně přenosný, riziko infekce kontaktem je minimální, ale stále existuje. Příznaky onemocnění u žen jsou svědění, zarudnutí genitálií, pocit pálení a pěnivý výtok. Muži mohou mít potíže s močením a mohou mít výtok. Léčba - léky proti trichomonas.

Pinworm je střevní parazit

Nejznámějšími vnitřními parazity jsou pinworms. Žijí ve střevech a způsobují onemocnění zvané enterobiáza. Tento typ parazita postihuje nejen lidi, ale i opice. Riziková skupina - děti předškolního věku, podle statistik je enterobiáza diagnostikována u poloviny dětí od 2 do 10 let.

Pinworms

Červi se přenášejí z člověka na člověka, nakazit se můžete jakýmikoli předměty, které nemocná osoba použila, nebo potřesením rukou. Hlavní podmínkou přenosu vajíček červa není umytí rukou po kontaktu, zejména před jídlem. Červy, nebo spíše jejich vejce, mohou být přenášeny muškami a šváby.

Pinworms mohou žít pouze ve střevech, jsou obzvláště pohodlné v tenké části, v tlustém střevě a slepém střevě. Pro páření paraziti vyberou ileum, odkud samice leze ven konečníkem a klade vajíčka do konečníku. Příznaky červa v těle jsou svědění v řiti, alergie, únava, chudokrevnost, bolesti břicha, vyčerpání.

K léčbě enterobiózy jsou předepsána antihelmintika. Prevence Pinworm je založena na hygieně rukou. Musí být umyty po návštěvě jakéhokoli veřejného místa.

Škrkavky - škrkavky

Délka dospělého člověka může dosáhnout 40 cm. Škrkavky žijí v lidském střevě, jejich vejce se přirozeně vylíhnou, poté pokračují ve vývoji v půdě, kde zůstávají, dokud se znovu nedostanou do lidského těla. Znečištěné ruce a nemytá zelenina a ovoce jsou způsoby infekce červy. Vejce škrkavek jsou pokryta skořápkou, která se nerozpouští v lidském žaludku a umožňuje přežít škrkavky a dostat se do střev, kde se vyvíjejí dospělí jedinci.

Škrkavka

Ascariáza může být po dlouhou dobu bez příznaků. Poté se objeví příznaky, které závisí na umístění a fázi vývoje parazita. V první migrační fázi ascariázy se pacient obává horečky, může se objevit kašel se sputem, kožní vyrážky, migrény, zvětšené lymfatické uzliny, játra a slezina. V pozdní fázi, kdy parazit již vstupuje do střev, jsou pozorovány poruchy stolice (úplavice, příznaky podobné cholře, mohou se objevit příznaky břišního tyfu). Existují bolestivé pocity v břiše, prudký úbytek hmotnosti a únava.

Široká tasemnice

Infekce tímto parazitem probíhá prostřednictvím ryb. Toto je prostřední hostitel červa. Pro infekci není nutné jíst, někdy stačí pouze kontakt s infikovanou rybou. Proto je tak důležité po zařezání ryby velmi opatrně zacházet s rukama, nožem a deskou.

Široká tasemnice

Z nemocného člověka na zdravého se nepřenášejí ani červi, ani jejich larvy. Příznaky infekce jsou nevolnost, zvracení, bolesti břicha, zvýšená nebo snížená chuť k jídlu, dyspeptické poruchy. První příznaky onemocnění se mohou objevit měsíc nebo dva po infekci. V důsledku dlouhodobé přítomnosti parazita v lidském těle dochází k bledosti kůže, bolestem hlavy, zvýšené srdeční frekvenci, sníženému krevnímu tlaku, slabosti, anémii. Léčba je zaměřena na zabití červa. K tomu se používají antihelmintika.

Hovězí tasemnice

Hovězí tasemnice může dorůst až do délky 12 m. Je to hermafrodit, který může vyprodukovat více než 100 000 vajec, která se vylučují ve výkalech. Vejce padají do půdy, pak na rostliny, tyto rostliny sežere dobytek. V těle zvířete se vajíčka stávají larvami, které jsou lokalizovány ve svalech. Pokud člověk sní kontaminované hovězí maso, larvy se dostanou do střev. Larvy se nepřenášejí z člověka na člověka.

Dospělí červi mají hlavu se čtyřmi přísavkami, krk a tělo skládající se ze segmentů. Počet segmentů neustále roste, zralé segmenty se mohou oddělit od červa a plazit se z lidského střeva.

Hovězí tasemnice

Příznaky onemocnění jsou nevolnost, zvracení, dyspeptické poruchy, zvýšené slinění, závratě, slabost, nervozita, únava, bolesti břicha s nejistou lokalizací, alergie, kolísání chuti k jídlu.

Aby se odstranila hovězí tasemnice z těla, existuje schéma skládající se ze 3 fází: přípravné (čištění těla), léčba antiparazitiky, zotavení (strava, bylinné léky).

Vepřová tasemnice

Osoba se může nakazit vepřovou tasemnicí špinavými rukama, špatně uvařeným masem, špinavou vodou, infikovaná osoba může vylučovat segmenty a larvy tasemnice do zvratků a výkalů.

Červ může žít v lidském těle až 15-17 let, lepí se na střevní sliznici a jeho larvy se mohou šířit po celém těle průtokem krve a připojit se k jakýmkoli orgánům. Zvláště nebezpečné je, když se larva dostane do mozku.

Meziproduktem jsou prasata; lidé, kteří mají častý kontakt se syrovým masem, jsou nejvíce ohroženi nákazou tímto parazitem. Vepřový řetěz může být infikován jak kontaktem, tak konzumací nedostatečně tepelně ošetřeného masa. Aby byly v mase zničeny všechny larvy vepřové tasemnice, musí být maso buď dlouho vařeno, nebo 2-3 týdny zmrazeno.

Vepřová tasemnice

Vepřová tasemnice může ovlivnit tenké střevo, játra, mozek, zrakové orgány, svaly atd. Pokud tasemnice ovlivňuje životně důležité orgány, může u člověka dojít k paralýze nebo dokonce smrti.

Příznaky vepřové tasemnice: výskyt alergických reakcí, bolesti břicha, nevolnost a zvracení, slabost, závratě, bolesti hlavy, úbytek hmotnosti, svědění v řiti. Červ infikuje střevní sliznici, takže příznaky jsou velmi podobné enteritidě.

Léčba spočívá v užívání léků, které mají paralyzující účinek na červa, v důsledku čehož nemůže zůstat na střevních stěnách a vystupovat. Současně však emituje velké množství toxických látek, které mohou u člověka způsobit anafylaktický šok. Léčba by proto měla být prováděna pouze pod dohledem lékaře.

Paraziti v ústech

Parazity v lidských ústech mohou být nejčastěji zastoupeny následujícími typy:

 • trichomonas;
 • orální améba;
 • Larvy Diptera (orální myiáza).

Klinický obraz může být následující:

 • alergie;
 • slabost, ztráta hmotnosti;
 • páchnoucí zápach z úst;
 • pocit míchání v hrtanu;
 • svědění a pocení;
 • nevolnost, ztráta síly.

Červi, kteří žijí v ústech, mohou ničit zuby a vytvářet hnisavé usazeniny na sliznici a jazyku. Léčba je předepisována pouze lékařem, který bere v úvahu stávající příznaky a typy parazitů. Předpokladem pro léčbu je vyšetření všech osob v kontaktu s pacientem.

Shrnutí

Nahoře nebyly brány v úvahu všechny, dokonce ani nejběžnější paraziti, kteří mohou žít uvnitř lidského těla. Je důležité pochopit velké nebezpečí tohoto sousedství: červi v člověku mohou způsobit velmi vážné následky a nakonec způsobit smrt jejich majitele. Proto je velmi důležité včas diagnostikovat parazity a zbavit se jich. Pokud jde o preventivní opatření, spočívají hlavně v hygieně a kvalitním pečení konzumovaného masa.