Druhy lidských parazitů a nemoci způsobené parazity

jak vypadají červi

Pinwormje častým hostem dětských skupin. Jedná se o středně velkého (do 1 cm dlouhého) obyvatele tenkého a tlustého střeva, snáší vajíčka a zanechává konečník na kožní řasy, spodní prádlo a ložní prádlo. K tomu dochází častěji v noci, doprovázené silným svěděním v řiti. Vejce pinworm dozrávají po 4-6 hodinách a jsou připravena způsobit onemocnění, jsou dokonale chráněna v prostředí. Do lidského těla vstupují s prachem, se špinavýma rukama, přes plyšové hračky, spodní prádlo, nádobí.

Stanovení diagnózy - je nutné škrábání z kůže kolem konečníku a vyšetření pod mikroskopem, nejméně 3krát v intervalech 3 dnů.

Když jsou nalezena vajíčka červa, měla by být vyšetřena celá rodina infikovaných.

Na světě je přibližně 350 milionů lidí nakaženo enterobiózou, když je nakažen jeden člen rodiny, nebezpečí nákazy pro všechny domácnosti je velmi vysoké.

Toxocara - parazit

Toxocaraje parazit v zažívacím systému psů. V USA a Evropě má 80% štěňat a více než 50% dospělých psů toxokarózu. Průzkumy na lidech ukázaly, že až 37% populace je senzibilizováno na antigen Toxocara. To znamená, že tito lidé byli nebo jsou nyní nositeli toxokary.

Toxocara je až 30 cm dlouhá, v této podobě žije v těle svého stálého majitele - psa. Pes uvolňuje vajíčka toxokarů do písku, půdy, kde mohou přetrvávat několik let. S pískem padnou do rukou dětem hrajícím si na pískovištích a také se drží bot a oblečení. Dostat se do člověka je pro parazita slepá ulička, protože larvy dozrávají, šíří se cévami a vnitřními orgány, ale nevynikají.

Pro stanovení diagnózy není analýza stolice vůbec informativní, je nutná biopsie postižených orgánů (obvykle jater) a imunologické testy.

Nejtragičtější je drift toxokaru do očí (15% případů odstranění očí na světě je způsobeno toxokarou), nepříjemné jsou také léze plic, srdce, mozku, svalů - horečka, kašel, zvětšená játra, zánět lymfatických uzlin, kožní vyrážky, nervové a duševní poruchy, křeče.

Ascaris - parazit

škrkavky v lidském těle

Ascaris- postihuje až 100 milionů lidí ročně. Dostává se do člověka s jídlem (obvykle nevařenými bylinami, zeleninou a ovocem), se surovou vodou, špinavými rukama, prachem a je aktivně přenášen mouchami. Délka škrkavky je až 40 cm, jedna samice škrkavky denně vylučuje až 200 000 vajec, která vstupují do půdy a jsou v ní dobře zachována po celá léta. Polknuté vajíčko škrkavky se v tenkém střevě změní na larvu, poté pronikne do stěny střeva, vstoupí do krevních kapilár, přenese se do jater, mozku, očí, srdce a plic. V procesu pohybu se škrkavky živí krví - erytrocyty a živinami. Anémie (anémie) je častým společníkem askariázy.

Migrace larev způsobuje u lidí alergie, bolesti v celém těle, horečku, zvýšené riziko astmatu, artritidu, neurodermatitidu, ekzémy, záchvaty. Pokud se dostane do plic v důsledku prasknutí cév, je možné krvácení a hemoptýza, na rentgenových paprscích - infiltruje, jako v tuberkulózním procesu.

Po průduškách do hltanu vstupují škrkavky se sputem do úst a odtud do jícnu, žaludku a střev. Ve střevě se zadržují škrkavky, které spočívají na stěnách střev a způsobují zánět, infiltraci a krvácení. Komplikace jsou možné, když se škrkavka dostane do nosních dutin, jater, žlučovodů, slinivky břišní a ledvin. Existují střevní obstrukce, hnisavé procesy v břišní dutině. Diagnóza je založena na analýze stolice (nejméně 3krát), imunologických testech - v larválním období.

Hookworm - parazit

Hookworm- může vstoupit do člověka kůží při chůzi naboso (nezanechává stopy), stejně jako, jako škrkavka, ústy. Velikost měchovců - až 1, 5 cm, migruje a škodí stejným způsobem jako škrkavka. Vlastností je takový příznak, jako je svědivá vyrážka na končetinách a výraznější anémie.

Analýzy stolice, stejně jako u většiny invazí, je třeba provést alespoň třikrát.

Široká stuha - parazit

široká tasemnice v lidském těle

široká tasemniceje velká játra,délka jednoho jedince je až 10 metrů, životnost v lidském těle je až 25 let.Dokážete si představit, co se stane s člověkem, pokud je uvnitř několik takových velkých stoletých?

Představte si, jak je červ zkroucen ve střevě, jak málo místa zbývá v lumen lidského střeva! Pokud by se červ „narovnal“, pak by visel polovina jeho délky! Mimochodem, červ absorbuje všechny potřebné a užitečné látky pro sebe celým povrchem těla.

Můžete se nakazit konzumací syrových, nedostatečně solených ryb, raků a kaviáru. Příznaky přítomnosti tasemnice mohou být anémie, vyčerpání, bolesti břicha, zejména je třeba upozornit na příznaky, jako je zvýšené slinění ráno, zvracení, nevolnost, slabost, letargie, ospalost. Je možná střevní obstrukce.

Úplně ohromující účinek na nepřipravenou osobu je způsoben uvolněním useknutého „ocasu“ parazita ze střev - to je vlastnost tasemnic, která pomáhá při stanovení diagnózy.

skotové a vepřové tasemnice jsou paraziti

Hovězí a vepřové tasemnice jsou paraziti, kteří vstupují do lidského těla syrovým masem, masnými výrobky, sádlem.

Délka dospělého tasemnice skotu je až 7 metrů, délka vepřového tasemnice je až 2 metry, délka života je až 20 let a hlavní nebezpečí je v migraci larev, které jsou schopné proniknout i do očí a mozku.

Echinococcus a Alveococcus - paraziti

echinokoků a alveokoků v těle

Echinococcus a alveococcus jsou paraziti, které se člověk nakazí kontaktem s nosiči zvířat, vypije kontaminovanou vodu a polkne půdu bobulemi a zeleninou.

Larvy ze střeva jsou přenášeny krevním oběhem v celém těle a vstupují do jater, plic, ledvin, kostí a mozku. Larva se transformuje do cysty, která roste tlakem a mačkáním okolních tkání. Příznaky závisí na umístění cysty a stupni komprese orgánů.

Prasknutí cysty je velmi zoufalá komplikace.

Giardia - parazit

Giardiaje nejjednodušší parazitické zvíře třídy bičíků. Má hruškovitý tvar, délku 10–20 µm; hřbetní strana je konvexní, ventrální strana je konkávní a tvoří přísavku pro dočasné připojení k epiteliálním buňkám hostitelského střeva. 2 oválná jádra, 4 páry bičíků. Žije v lidském střevě (hlavně u dětí), hlavně v dvanáctníku, méně často ve žlučovodech a žlučníku, což způsobuje giardiózu. Asymptomatické parazitické nosiče jsou běžné. Infekce cystami nastává, když prvoky vstupují do dolního střeva ústy, když do těla vstupují kontaminované potraviny nebo voda, stejně jako špinavými rukama atd. Výskyt je sporadický. Giardiáza je běžná ve všech částech světa.