Nejjednodušší helminti (červi) u lidí

Dnes jsou rozšířené nemoci způsobené četnými druhy prvoků a helmintů. Nebezpečí takových onemocnění se vysvětluje nejen komplikacemi a poruchami v těle, ke kterým u člověka vedou prvoci a červi, ale také složitostí diagnostiky onemocnění kvůli podobnosti příznaků s různými neparazitickými onemocněními.

Helminti a prvoci způsobují:

 • poruchy gastrointestinálního traktu (zácpa, průjem, zvracení);
 • kožní alergické reakce;
 • celková intoxikace těla;
 • bolesti svalů a kloubů;
 • dehydratace.

Aby se předešlo diagnostické chybě a jmenování nedostatečného průběhu léčby, který bude v nejlepším případě jednoduše neúčinný a v nejhorším případě může způsobit komplikace, je nutné přesně určit typ helmintů a stupeň infekce těla s nimi.

Způsoby infekce prvoky helminty

prvokových lidských parazitů

Všichni červi vstupují do těla zvenčí. To samé je s nejjednoduššími helminty. V prostředí žijí v půdě, vodních plochách. Kromě nemytých rukou, pojídání nekvalitních výrobků se jimi můžete nakazit i doma, při kontaktu s přenašečem.

Hlavní mechanismus jakékoli infekce je nejčastěji orálně-fekální, to znamená, že člověk jednoduše spolkne vajíčka červa spolu s jídlem, vodou, méně často se při kousnutí infikovaným hmyzem vyskytují některé helmintické invaze.

Nejjednodušší červi, kteří žijí u lidí, patří do třídy jednobuněčných organismů. Infekce se nazývá protozoóza. V závislosti na typu a stupni invaze může být průběh onemocnění těžký, může dokonce způsobit smrt pacienta.

Kteří helminti se nazývají prvoci?

Nejjednodušší helminti mohou mít tělo konstantní formy (ciliates a bičíkovci) a variabilní - jasný zástupce améby. Jejich rozměry jsou velmi malé a pohybují se od 4-5 mikrometrů do 1-3 milimetrů. Buňka těchto mikroorganismů má často několik jader. Pseudopodia, řasinky a bičíky fungují jako orgány pohybu. Proces rozmnožování, v závislosti na druhu, probíhá dělením na polovinu nebo komplexní sexuální metodou.

Aby se chránili před nepříznivými vnějšími podmínkami a také pro další šíření, mohou se nejjednodušší helminti proměnit v cysty, což jsou buňky, které jsou pokryty ochrannou membránou. To jim umožňuje přeměnit se z nehybné cysty do aktivního stavu, pokud vstoupí do příznivého prostředí.

Časté jsou situace, kdy si tělo přenašeče ani nevšimne těch nejjednodušších helmintů, kteří v něm parazitují. V jiných případech vede invaze ke smrti hostitele. Například některé druhy antilop v Africe jsou stálými „pány" trypanosomatid. A lidské kousnutí od mouchy tse-tse, která tyto helminty přenáší, je může infikovat a způsobit spavou nemoc, o které je známo, že je životu nebezpečná.

Nejstudovanější prvokové helminti

Paraziti v lidském těle, kteří patří do třídy bičíkatých:

prvokový parazit Giardia
 1. Giardia je parazit, který obvykle žije ve střevech, žlučových cestách, játrech obratlovců (lidí i zvířat). Mohou se přenášet potravou, vodou a dalšími faktory. Tato skupina prvoků je příčinou onemocnění, jako je giardiáza – funkční porucha trávicího traktu, konkrétně tenkého střeva. Mnoho pacientů infikovaných Giardií nepociťuje žádné zjevné příznaky.
 2. Leishmania jsou nejjednodušší helminti přenášení komáři. Po kousnutí hmyzem má člověk větší pravděpodobnost, že onemocní leishmaniózou. Příznaky onemocnění jsou poškození kůže, sliznic a některých vnitřních orgánů, často se příznaky onemocnění stávají horečka a anémie.
 3. Trypanosomatidy jsou prvoci přenášení hmyzem. Když jsou infikovány, způsobují onemocnění trypanosomiáza. Toto onemocnění má dlouhý průběh. V závislosti na typu trypanosomatid jsou ovlivněny různé systémy a orgány.
 4. Amébová úplavice parazituje ve střevech. Invaze se provádí ve formě 4jaderné cysty. Přestože se améba úplavice vyskytuje téměř všude, nejčastější případy infekce jsou zaznamenány v tropických zemích. Améba je příčinou takového infekčního protozoálního onemocnění u lidí, jako je amébóza. Klinickým obrazem onemocnění je ulcerózní kolitida, která je charakterizována relapsy a exacerbacemi. Existují také případy mimostřevní formy amébiázy - tito prvokoví helminti přecházejí ze střev do jiných orgánů a dokonce i do kůže. Poslední forma onemocnění se nazývá amebiáza kůže – na hýždích a v perineu jsou patrné ulcerativně-nekrotické známky.
 5. Trichomonas způsobují trichomoniázu. V současné době bylo studováno několik poddruhů Trichomonas. Střevo, jehož oblast parazitismu je v tlustém střevě a helmint střevům příliš neškodí. Oblast parazitismu genitourinárních Trichomonas, jak je patrné z názvu - genitourinární systém. Infekce se provádí sexuálně. Tento poddruh prvoků je příčinou onemocnění, jako je trichomoniáza. Toto infekční onemocnění se projevuje zánětem v genitourinárním systému. Orální Trichomonas parazituje v dutině ústní, pro člověka nepředstavuje nebezpečí.

Sporofytní druhy prvoků jsou reprezentovány malarickým plasmodiem a kokcidiemi:

 1. Malarické Plasmodium, přenášené komáry a způsobující malárii, je nejjednodušší mikroorganismus. Parazituje v krvi. Malárie se u infikovaného tímto parazitem projevuje následujícími příznaky: hypochromní anémií, záchvaty horečky, zvětšením orgánů jako jsou játra a slezina.
 2. Kokcidie jsou prvoci, kteří žijí ve střevní epiteliální tkáni mnoha zvířat. Řada druhů kokcidií je původcem takového onemocnění, jako je kokcidióza. U lidí se toto onemocnění vyskytuje s mírnou intoxikací a jevem gastroenteritidy nebo enteritidy.

Ciliates: balantidia. Toto oddělení prvoků žijících v tlustém střevě je příčinou takového onemocnění, jako je infuzní úplavice (balantidiasis).

Diagnostika a léčba prvoků helmintů

Velmi často, když se přítomnost helmintů v těle vyskytuje bez příznaků, onemocnění není diagnostikováno po dlouhou dobu. Invazi lze podezřívat podle specifických příznaků a lze ji detekovat pouze pomocí laboratorních testů výkalů, moči, krve, tekutin získaných punkcí z různých orgánů a systémů.

V lékařské praxi existují obecné zásady pro léčbu protozoální invaze:

 • antiparazitické léky;
 • nesteroidní protizánětlivé léky;
 • léky na detoxikaci;
 • s projevem sekundární bakteriální infekce úzce cílená antibiotika.

Specifickou léčbu předepisuje lékař na základě typu prvoka a stupně invaze.