Paraziti žijící pod lidskou kůží

subkutánní parazit u lidí

Existuje řada prvoků, kteří mohou existovat pouze v těle hostitele. Pro většinu z nich jsou hlavním nositelem lidé. A po proniknutí do lidského těla mohou tato stvoření žít kdekoli, ale subkutánní paraziti jsou považováni za nejčastější. Právě oni dodávají nejnepříjemnější chvíle, včetně vývoje komplikací, a proto je při prvních známkách infekce nutné konzultovat lékaře.

Druhy parazitů, kteří žijí pod kůží

Nejjednodušší, hlavním dopravcem, pro který je člověk, se dělí do dvou hlavních skupin:

 1. Kožní
 2. Podkožní.

První zahrnuje takový hmyz jako: vši, blechy, štěnice. Žijí ve vlasech a na kůži člověka, živí se jeho krví a jsou schopni přenášet různé nebezpečné nemoci. Ale přesto jsou kožní paraziti považováni za méně nebezpečné než podkožní. Ti poslední, žijící v lidské kůži, se nejen živí jejími buňkami, ale také v ní chovají své potomky. Proto je mnohem obtížnější se vypořádat s kožními parazity u lidí než s kožními parazity.

Pod lidskou kůží žije mnoho prvoků a helmintů, což může vést k rozvoji různých druhů onemocnění, jako jsou:

 • Filarióza
 • Drakunuliáza
 • Schistosomiáza
 • Ankylostomiáza
 • Cysticerkóza
 • Svrab.

A nejnepříjemnější na tom je, že je často velmi obtížné stanovit správnou diagnózu, protože příznaky takových onemocnění často připomínají normální alergickou reakci. V důsledku toho trvá léčba dermatóz velmi dlouho.

Abyste měli představu o tom, jaké podkožní parazity člověk může mít a jak se to projevuje, zvažte příznaky infekce u každého z výše uvedených.

Filarióza

Tento druh u nás nežije, ale při návštěvě Afriky, Jižní Ameriky a Asie se snadno nakazí. K infekci dochází, když je člověk kousnut hmyzem sajícím krev, jako je komár. Pokud jde o inkubační dobu, u tohoto typu dermatóz může dosáhnout 7 let.

kopřivka jako příznak podkožních parazitů

Počáteční příznaky tohoto parazitárního kožního onemocnění jsou často mírná horečka a kopřivka a často jsou ignorovány.

A teprve po několika letech se na kůži začnou objevovat:

 • vředy
 • Bradavice
 • uzliny
 • papuly.

Časem se může vyvinout ekzém. V některých případech je může provázet lehká malátnost, bolesti hlavy, horečka, což nám umožňuje usuzovat, že pacient onemocněl filariózou. Toto onemocnění je způsobeno vláknitými háďátky.

Ale pokud nejsou opatření přijata včas, pak parazitární kožní onemocnění mohou vést ke komplikacím v podobě artrózy a problémů se zrakem.

Použití repelentů proti komárům pomůže vyhnout se infekci. Tím, že jím ošetříte otevřená místa na kůži a ochráníte se tak před kousnutím krev sajícího hmyzu, se ochráníte před infekcí filariózou.

Drakunuliáza

Toto onemocnění způsobují kulatí podkožní helminti - morčata. Dospělí jedinci těchto parazitů žijící pod lidskou kůží mohou dosahovat délky i více než metr. Charakteristickým rysem tohoto druhu je, že jako nosič pro ně může sloužit nejen člověk, ale také domácí zvířata: kočky, psi. Nejčastěji se tito parazité vyskytují ve střední Asii.

podkožní červ parazit guinea červ

Larvy guinejských červů se dostávají do lidského těla konzumací syrové neupravené vody. Po 2 týdnech začnou svou cestu tělem nosiče a po 1, 5 měsíci proniknou do podkoží. Larva se vyvine v dospělce až po jednom roce.

Příznaky infekce rishtou je obtížné zaměnit s jinou chorobou. Zpočátku se na kůži v oblasti nohou objeví podlouhlá oteklá oblast, připomínající malou krajku. Pak se na jejím místě vytvoří bublina, uvnitř které jsou vajíčka helminta. A když se voda dostane dovnitř, praskne, což umožní novým larvám vstoupit do prostředí.

Pokud nezačnete léčbu onemocnění včas, objeví se komplikace ve formě:

 • Zánět kloubů
 • Gangréna
 • Sepse, která je způsobena abscesy vytvořenými na kůži.

Co se týče boje s tímto lidským kožním parazitem, ten spočívá v jeho odstranění z kožních tkání. Navíc tento proces může trvat i několik dní, pokud v těle pacienta parazituje velký jedinec. Jedinou podmínkou je nezlomit červa.

Abyste se vyhnuli infekci dracunkuliázou, musíte pít pouze dezinfikovanou vodu a neplavat ve volné vodě.

Schistosomiáza

Toto onemocnění je také způsobeno helminty. Žijí ve vodách Asie a Afriky, takže koupáním v nich se vystavujete riziku nákazy. Tato rozmanitost helmintů parazituje nejen na lidské kůži, ale také v urogenitálních orgánech. V počáteční fázi vývoje se onemocnění projevuje vyrážkami, svěděním, dermatitidou. V budoucnu se objeví známky poškození ledvin a játra se mohou zvýšit.

Toto onemocnění se léčí léky na bázi antimonu. Ale je lepší se infekci vyhnout dodržováním jednoduchých pravidel: odmítněte se koupat ve stojaté vodě a používejte pouze převařenou vodu.

Ankylostomiáza

Tito parazité se dostávají pod kůži prasklinami na ploskách nohou nebo ranami na jiných částech těla. Nejčastěji však stále postihují dolní končetiny a zůstávají tam, aniž by migrovaly tělem.

Ankylostomidóza se projevuje následujícími příznaky:

 • silné svědění v místě, kde se parazit nachází;
 • změna na kůži;
 • vzhled anémie.

Nejnepříjemnější na infekci je fakt, že toto onemocnění se léčí poměrně obtížně a ne vždy je možné dosáhnout pozitivního výsledku.

Cysticerkóza

Larvy tasemnic mohou parazitovat i pod kůží člověka. Hlavní stanoviště těchto parazitů v lidském těle jsou vnitřní orgány, kam pronikají s potravou nebo vodou infikovanou hlísty. Ale přesto nejsou případy jejich vývoje pod kůží neobvyklé a tam mohou žít roky.

Příznaky infekce cysticerkózou jsou otoky a novotvary v místě, kam parazit vnikl. Časem zhoustnou. Ve vzácných případech může být infekce doprovázena kopřivkou.

novotvary v biotopu podkožního parazita

Jediným způsobem, jak se jich zbavit, je chirurgická intervence v komplexu a užívání antiparazitických léků.

Svrab

Dnes je toto onemocnění poměrně vzácné, ale doslova před 50 lety bylo jedním z nejčastějších onemocnění způsobených parazity. Jeho vzhled je způsoben průnikem pod kůži člověka s mikroskopickou velikostí svrabu. Navíc se raději usazuje v hlubokých vrstvách kůže, kde se živí epitelem a klade do něj vajíčka.

Životní cyklus dospělého člověka není delší než dva měsíce. Ale během této doby se samici podaří naklást více než tucet vajec. Nejčastěji klíště postihuje ruce, záhyby, podpaží, plosky nohou. Najdeme ho ale i na mléčných žlázách a genitáliích.

svrab na ruce s podkožním klíštětem

Infekce tímto parazitem vede ke vzniku svrabu, který je dán zřejmými znaky, jako jsou jasně viditelné chodby, krusty v místech škrábání, vyrážky, svědění, které se v noci zesiluje. Při včasné léčbě může svrab vést k rozvoji dermatitidy a ekzému, které se v podzimních obdobích zhoršují.

Takové onemocnění se léčí sírovou mastí nebo roztokem kyseliny chlorovodíkové a použitím sírového mýdla. U rozsáhlých lézí mohou být předepsána antibiotika. Aby se však zabránilo opětovné infekci, je nutné prádlo a oblečení pacienta vyvařit a vyžehlit horkou žehličkou z obou stran. Proto je snazší dodržovat osobní hygienu a vyhýbat se kontaktu s infikovanými - to pomůže neonemocnět.

Identifikace a diagnostika podkožních parazitů

Nejčastěji můžete vizuálně určit, zda je osoba infikována nebo ne. V každém případě však bude pacientovi přiděleno vyšetření, které přesněji pomůže určit lokalizaci léze a počet parazitů.

Parazitární kožní onemocnění jsou diagnostikována:

 • Odebírání seškrabu a stěru ze sliznice;
 • Krevní test na přítomnost protilátek v něm.

A teprve po obdržení všech výsledků může lékař určit léčebný režim a předepsat léky, které mohou parazita zničit.

Metody léčby závisí na typu onemocnění. V některých případech může být dokonce nutná operace. Nejčastěji je však možné vystačit s užíváním různých léků.

Prevence nemoci

Vzhledem k tomu, že odstranění některých typů helmintů z lidského těla může trvat několik let, je snazší předcházet parazitárním kožním onemocněním. Chcete-li to provést, vyvarujte se pití syrové vody, nedostatečně tepelně upravených masných výrobků a úzkému kontaktu s nakaženými lidmi.