Jak se zbavit parazitů?

Abyste se zbavili parazitů, musíte nejprve pochopit, kteří paraziti se usadili uvnitř pacienta a zda vůbec existují. K tomu slouží jednoduchý test otisků prstů. Pokud eozinofily v něm nepřesáhnou 5, můžete být klidní - v těle nejsou žádní paraziti. Pokud je tento indikátor vyšší než 5, provede se analýza výkalů na vajíčka červů a podle výsledků analýzy bude předepsána léčba. Léky na parazity mají mnoho nepříjemných vedlejších účinků: vypadávání vlasů, záchvaty, selhání ledvin, léková hepatitida až jaterní cirhóza, proto by je měl předepisovat pouze lékař.

Mezi oblíbené příznaky, které jsou běžně přisuzovány přítomnosti parazitů, patří nevolnost, únava, letargie, bledost, nepravidelné pohyby střev a zácpa. Tyto příznaky pravděpodobněji naznačují anémii nebo poruchu funkce štítné žlázy. Pokud se objevily nebo nějakou dobu trvaly, nejrozumnější je navštívit lékaře. A jako preventivní opatření - častěji si myjte ruce.

Strach z parazitů

Mnoho lidí je zcela upřímných a velmi se bojí parazitů, kteří se údajně snaží dostat do jejich těl. A proto jsou připraveni utratit spoustu peněz za podvodníky, kteří nejen hledají, ale také „nacházejí" parazity, a poté „předepisují" všechny druhy doplňků stravy a další prostředky pro imaginární hlísty naivních obětí. Někteří se snaží odstranit parazity sami pomocí česneku, cibule a křenu - léky z nich jsou přinejmenším bezpečné. Ale to, co bude ve sklenici obdržené od rádoby lékařů, zatím není známo.

Problém parazitózy skutečně existuje, existuje pouze v zemích Asie, Afriky a Jižní Ameriky. V některých asijských zemích tedy infekce lidí s opisthorchiázou dosahuje 80%. Tam jsou přijímána speciální opatření k dezinfekci potravin a vody. To vše ale není u nás, tropičtí paraziti v domácím klimatu nepřežívají, přestože opisthorchiáza je v holonských oblastech běžná. Přenáší se prostřednictvím ryb, stejně jako prostřednictvím koček a psů, kteří se touto rybou živí. Dnes si ale povíme o dalších parazitech, které je docela možné nakazit v našem středním pruhu. Tito paraziti jsou škrkavky a červy.

Ascaris a askarióza

škrkavka v lidském těle

Ascaris parazituje pouze u lidí. Parazit je poměrně dlouhý kulatý červ žlutavě načervenalé barvy. Délka dospělého muže je 15-25 cm, samice je delší-až 20-40 cm. Pokud do lidského těla proniknou škrkavky, vyvine se onemocnění ascariasis. Současně ve větší míře trpí gastrointestinální trakt, ale je také možné poškození jiných orgánů, stejně jako alergické reakce. Ascariasis je poměrně rozšířená, onemocní jí 60-85 lidí z každých 100 tisíc.

Životní cyklus škrkavek: přes krev do střev

Nemocný člověk není nebezpečný z hlediska infekce, protože k infekci dochází, když vajíčka vstupují do těla. A vejce vycházejí s výkaly a nejprve dozrávají v půdě. Vejce mají hustou skořápku, takže mohou zůstat v půdě až sedm let. Můžete se nakazit konzumací zeleniny, ovoce nebo bobulí, které byly vystaveny vajíčkům Ascaris. V těle parazit prochází dlouhým pohybovým cyklem. Nejprve se z polknutých vajec vylíhnou larvy, které se dostanou do krevního oběhu střevními stěnami. S krevním oběhem migrují do jater, do srdce, pak do plic a z nich do hltanu. Když je pacient spolkne, larvy ve střevech dozrají v dospělé červy, které jsou schopné snášet vajíčka.

Příznaky: bolest břicha, nevolnost, hubnutí

bolest břicha s parazity

Zatímco larvy cestují tělem, do popředí se dostávají alergické projevy. Je také možné mechanické poškození těch orgánů, kterými larvy procházejí - játra, cévy, plíce, střeva. Pacient může mít vysokou horečku, vyrážku a bolest v oblasti jater a na konci migrační fáze - kašel a dušnost. Když se škrkavky usadí ve střevech, jejich odpadní produkty jsou otráveny. Také špičaté konce červů mohou poranit nebo dokonce propíchnout střevo. Mezi projevy patří bolest břicha, ranní nevolnost, ztráta chuti k jídlu a změny stolice. Kromě toho dochází ke zhoršení pohody, špatnému spánku, bolestem hlavy, zvýšené únavě a hubnutí. Přítomnost ascaris ve střevě způsobuje nedostatek vitamínů B6, A a C.

Diagnostika askariózy

K diagnostice se odebere krev pro obecnou analýzu (zvýšené eozinofily, zvýšená ESR, někdy anémie) a test na protilátky. Pod mikroskopem lze ve sputu pacientů nalézt larvy. Ve střevním stádiu jsou ve výkalech detekována vajíčka ascaris a někdy i samotní červi.

Léky na ascariasis

Terapie ascariasis nevyžaduje hospitalizaci, s výjimkou komplikovaných případů. Pacientům je přiřazena strava bohatá na vitamíny, s nízkým obsahem tuků a sacharidů. Příjem potravy - čtyřikrát až pětkrát denně. Zobrazeny jsou léky s antiparazitárním účinkem, antihistaminika, probiotika a enzymatické přípravky.

Komplikace askariózy

komplikace s parazity v těle

Komplikací ascariázy může být střevní neprůchodnost v důsledku zablokování koulí červů. Když se ascaris plazí do žlučových cest, dochází ke zvracení, žloutence, silné bolesti břicha vpravo. Na stejném principu je možná pankreatitida ascariasis, stejně jako selhání dýchání, když jsou dýchací cesty zablokovány parazity.

Pinworms a enterobiasis

Pinworms jsou průsvitné bílé červy jen 0, 5-1 cm dlouhé. Jeden konec jejich těla je špičatý, což vysvětluje název. Parazitují hlavně v tlustém střevě a mohou časem zmizet bez léků, pokud nedojde k samoinfekci. Faktem je, že samice kladou vajíčka do konečníku a dělají to v perianálních záhybech, poté zemřou. U pacienta tento proces způsobuje silné svědění. Pokud si pacient po poškrábání svědivé oblasti neumyje ruce, vajíčka pak spadnou na prádlo, okolní předměty, na jídlo a mohou zůstat pod nehty. Pacient může sám polykat vajíčka červů. Tak dochází k samoinfekci.

Příznaky: svědění v konečníku

anální svědění s parazity

Hlavním příznakem je silné svědění v konečníku v noci, protože v této době parazit snáší vajíčka. Při enterobiáze jsou možné příznaky z gastrointestinálního traktu: bolest břicha, nevolnost, zvýšená tvorba plynů a nervový systém: únava, poruchy spánku nebo nespavost (závažné anální svědění narušuje normální spánek). Pinworms se mohou plazit do ženského genitálního traktu, což způsobuje podráždění, bolest a výtok. A dokonce způsobit kašel - pokud pronikne do dolních cest dýchacích.

Diagnostika a léčba enterobiózy

Používá se hlavně škrábání z perianálních záhybů (nebo aplikace lepicí pásky), načež se výsledný materiál zkoumá pod mikroskopem. Takže můžete najít vajíčka helmintů. V krevním testu, stejně jako u ascariasis, dojde ke zvýšení eozinofilů s rozvojem komplikací - známek zánětu (zvýšené leukocyty, zvýšená ESR). K léčbě se používají antiparazitická léčiva. Některé z nich jsou kontraindikovány pro těhotné a kojící ženy. Aby se snížilo svědění, konečník se lubrikuje mastí s anestezinem. Nejoblíbenějším lidovým prostředkem je česnek.

Komplikace: dysbióza, apendicitida

Komplikace budou záviset na reakci těla a počtu parazitických červů. Možná dysbióza, apendicitida, vaginitida, salpingitida, endometritida (zánět přívěsků).

Prevence ascariasis a enterobiasis

mytí zeleniny a ovoce jako preventivní opatření proti parazitům

Askarióza:

  • včas identifikovat a léčit pacienty;
  • uvolněte pískoviště (vejce nesnesou přímé sluneční světlo);
  • umyjte si ruce po použití toalety a před jídlem;
  • omyjte zeleninu, ovoce, bobule.

Enterobiáza:

  • prádlo důkladně vyžehlete, zejména záhyby;
  • vyčistit byt dezinfekčními prostředky;
  • poskytnout pacientovi osobní lůžkoviny a místo na spaní;
  • Je důležité, aby si děti zkrátily nehty.