Léčba parazitů: správná léčba helmintiózy

Přítomnost parazitů v těle vede k vážným zdravotním následkům. Patří mezi ně vývoj alergií, celkové vyčerpání a snížení imunitní obrany, stav hypovitaminózy a anémie, poruchy nervového systému, neurózy, nespavost a špatná chuť k jídlu. Správná léčba namířená proti parazitům, jejich larvám a vajíčkům, jakož i užívání léků, které obnoví metabolické procesy narušené přítomností nezvaných hostů v těle, mohou všechny tyto projevy eliminovat.

Jak se zbavit parazitů: obecné zásady

lékař předepisuje mužovi lék na parazity

Nejprve je léčba zaměřena na úplné zbavení těla červů a jejich larev. Pokud v těle zůstane alespoň jeden parazit, může to vést k opětovné infekci. Samotné léky jsou zde nepostradatelné, a to díky skutečnosti, že mnoho parazitů se přenáší špinavými rukama. V tomto ohledu, i když pacient vypil lék na parazity, ale zároveň zanedbává pravidla osobní hygieny a je neustále v kontaktu se zdrojem parazitů (lidé nebo zvířata), je docela možné rychlé opětovné infikování .

Léčba parazitů se proto skládá ze dvou povinných složek:

  • Použití parazitických léků k jejich odstranění z těla.
  • Prevence opětovné infekce (osobní hygiena, dezinfekce domu, osobní věci a povrchy, ošetření všech členů rodiny, domácí zvířata).

Kromě toho často existuje potřeba další léčby poruch, které parazit způsobil jeho přítomností v těle.

Léčba proti parazitům

navštivte lékaře ohledně parazitů v těle

Základem terapie proti parazitům, které byly nalezeny v těle, je užívání antiparazitik. Tyto léky mohou ovlivnit jak dospělé, tak jejich vajíčka a larvy. Výběr léků proti parazitům by měl být řešen výhradně lékařem po obdržení výsledků všech nezbytných vyšetření a posouzení celkového stavu pacienta. Samoobsluha parazitických léků pro léčbu i prevenci červů je zakázána, což je způsobeno několika faktory. Za prvé, všechny léky proti parazitům patří do speciální skupiny chemoterapeutických látek, mají silný toxický účinek na živé organismy. A lidské tělo není v tomto ohledu výjimkou. Nesprávné dávkování nebo výběr léků může poškodit játra nebo ledviny, aniž by vůbec poškodil hlíst.

Za druhé, lékař vypočítá dávku na základě věku a hmotnosti, přičemž drogu použije proti parazitům v krátkém průběhu a maximální přípustné a bezpečné dávkování.

Zatřetí, podle výsledků analýzy je vybrán lék na parazity, který bude v tomto konkrétním případě účinný, protože různé druhy červů (stejně jako jejich larvy a vajíčka) umírají na různé druhy drog.

Prostředky pro parazity: klasifikace léků

předepisování léku na parazity

Léky, které ovlivňují parazity a jejich larvální formy, vejce, jsou rozděleny, v závislosti na účinku na určité skupiny červů, do několika tříd.

První skupina je parazitický lék, který ovlivňuje třídu hlístic. Jsou rozděleny do dvou podtříd:

  • Léky, které jsou účinné proti střevním hlísticím.
  • Léky, které působí na extraintestinální druhy hlístic.

Druhá skupina zahrnuje léky, které mají škodlivý účinek na třídu tasemnic. Také spadají do dvou podskupin:

  • Léky působící na střevní parazity.
  • Léky vedoucí ke zničení tasemnic mimo lumen střeva.

Třetí skupina zahrnuje všechny léky proti parazitům, které působí na motolici. Jsou také rozděleny do podkategorií:

  • Léky působící na střevní parazity.
  • Léky, které vedou ke zničení tasemnic mimo lumen střeva.

Zvláštní místo zaujímají drogy ze čtvrté skupiny, které patří do širokého spektra účinku. To znamená, že takový lék proti parazitům bude účinný proti většině známých hlístů.

Doplňková terapie: léčba alergií, zlepšení pohody

léky na parazity v těle

Kromě antiparazitární léčby se léky často používají ke zlepšení stavu pacienta, normalizaci pohody a mají obecný posilující účinek. Kromě toho je vzhledem k silné alergizaci těla při infikování parazity také indikována léčba alergií specifickými látkami. Alergie se objevuje v reakci na pronikání a reprodukci parazitů, které jsou cizí tělu, může se zhoršovat v období hromadného odumírání parazitů. Proto jsou antihistaminika někdy předepsána jako prevence exacerbací alergií na pozadí léčby helmintiózy.

Chcete-li zmírnit intoxikaci, odstraňte odpadní produkty a antigeny parazitů, zvláště pokud existuje výrazná alergie, při užívání antihelmintik je indikován současný příjem antihistaminik a sorbentů. Sorbování a antialergická léčba navíc začínají asi tři dny před užitím hlavního léku a pokračují nejméně 5 dní po něm.

Helmintiázy často vedou k narušení střevní mikrobiální flóry, a proto se doporučuje aktivně používat fermentované mléčné výrobky, rostlinné potraviny a preventivní probiotika k obnovení normální biocenózy. Během léčby stojí za to vyloučit ze stravy dráždivá, těžká jídla, hustá jídla a přebytečné bílkoviny. Nejužitečnější budou polévky a lehká zeleninová guláš, obiloviny a mléčné výrobky. Pro aktivní odstraňování toxinů z těla je důležité konzumovat dostatek tekutin.