Jaké parazity mohou žít v lidském těle?

Je obvyklé nazývat lidské parazity všemi organismy žijícími na jejich náklady. Jedná se o bakterie, houby, červy. Lidské parazity se dělí na vnitřní a vnější. Nejnepříjemnější a způsobující největší destrukci těla jsou helmintové - různé parazitické červy.

jak vypadají hlísty v lidském těle

Paraziti a lidské tělo

Tvorové parazitující na lidském těle mohou být vnější nebo vnitřní. Mezi externí patří:

 • Komáři.
 • Pijavice.
 • Vši
 • Mikroorganismy, které způsobují svrab.

Existuje však mnohem více tvorů, kteří se raději usazují uvnitř těla. Tyto zahrnují:

 • Bakterie.
 • Nejjednodušší.
 • Helminths.
 • Houba.

Vnější a vnitřní organizace parazita patří k nejjednodušším. Vzhledem k tomu, že se nepotřebují vyvíjet, aby přežili, je jejich organizace značně zjednodušena.

bakterie v lidském těle

Existuje spousta tvorů, kteří se raději usazují uvnitř těla. Například to mohou být bakterie.

Nemohou přežít bez hostitelského organismu, protože nejsou schopni získat vlastní potravu. Všichni se ale množí, téměř bez výjimky, velmi rychle, zejména za vhodných podmínek. Pokud nejsou okamžitě hnáni.

Liší se geograficky. Některé najdete všude, žádné klima jim nebrání. Jiní žijí výhradně v tropických zemích, ale na lidském těle se dají snadno přivést všem ostatním. V těle se také usazují na různých místech.

Luminální paraziti jsou spokojeni s dutými částmi těla a tkáňoví žijí v tkáních.

Cykly vývoje parazitů, zejména hlístů, jsou také různé. Některé se nejprve vyvinou v zemi (biohelminty) a poté se přesunou k živému tvorovi. Jiní se musí nejprve vyvinout v těle jakéhokoli jiného živého tvora, ale ne člověka. Ještě další v již dospělém stavu lze přenést do jiného nebo se znovu infikovat.

Je chybou předpokládat, že k infekci může dojít výlučně špinavými rukama. Vejce některých hlístů jsou životaschopná mimo živné médium po dobu šesti měsíců a dobře přilnou ke zvířecím chlupům. Vejce také přežijí v nebezpečném prostředí - pokud nesprávně uvaříte maso nebo ryby, může se ve vás usadit celá hlíva červů.

syrové maso jako zdroj napadení parazity

Maso stojí za to vařit nesprávně, protože se ve vás může usadit celá hlíva červů.

Lidské endoparazity

Paraziti se dělí na endoparazity a ektoparazity. Endoparaziti - ti, kteří žijí uvnitř, ekto - venku. Endoparazity jsou schopné se usadit téměř ve všech vnitřních orgánech a tkáních těla. Jsou rozděleny v závislosti na lokalizaci. Endoparazity jsou:

 • Endoparazity vnitřních orgánů spojujících se s vnějším prostředím.

Usazují se přesně v těch orgánech, které jsou spojeny s vnějším prostředím, ne naopak: parazitický organismus se nerozhodne „dýchat". Mezi tyto orgány patří střeva, plíce a lidský močový a reprodukční systém. Jedná se o améby, červy a parazitické bičíky.

 • Krevní paraziti.

Žijí v lidské krvi. Mohou žít v plazmě, bílých krvinkách, erytrocytech. Jedná se o trypanosomy, mikrofilárie nebo hemosporidie.

 • Tkáňové endoparazity.

Ty endoparazity, které si jako místo bydliště vybírají tkáně těla. Svalová tkáň, mozek, chrupavka, pojivová tkáň. I v nervových vláknech se tkáňová endoparazitida může usadit. Jedná se o finské tasemnice, trypanosomy, myxosporidie, trichiny a další.

endoparazity v lidském mozku

Endoparaziti si mohou jako místo pobytu zvolit mozek.

Definice typu parazita podle místa jeho lokalizace je poněkud libovolná. Mnoho druhů je schopných migrovat různými vnitřními orgány a pravidelně cestovat tělem hostitele. Proces reprodukce může probíhat na jednom místě a organismy budou přímo existovat a živit se na jiném. Místo, kde se parazitický tvor usadí, a bude považováno za místo jeho podmíněné lokalizace.

Navzdory zjednodušení mnoha systémů parazitů je jejich životní cyklus poměrně složitý.

Některé druhy během svého života musí měnit několik hostitelů, kteří mohou patřit k různým biologickým druhům. Jiní jsou schopni přežít pouze u jednoho druhu, ale mohou vyžadovat střední hostitele. V jedné osobě se množí a v druhé se rozvíjejí a dospívají. S tak složitým životním cyklem se jejich sexuální funkce výrazně zvyšují. Aby paraziti přežili v těle, musí se množit rychle a hodně.

Helminths

Existují tři hlavní typy helmintů, nazývané také červi. To:

 • Hlístice, to jsou škrkavky.
 • Cestody, páskové endoparazity.
 • Trematody, také známé jako motolice.
půda jako zdroj lidské infekce parazity

Geohelminty začínají svou existenci v zemské půdě.

Dále je lze rozdělit podle délky životního cyklu a počtu míst, která projdou cestou. Existují také tři typy:

Geohelminty

„Geo" je Země. Tito červi začínají svou existenci v zemské půdě, až po fázi zrání jsou schopni infikovat člověka. Nepotřebují mezihostitele; vejce vstupují do půdy spolu s lidskými výkaly. Až do larválního stádia se vyvíjejí výhradně v teplé sezóně.

Mezi takové červy patří škrkavky, střevní úhoři, nekator, bičí červi.

Larvy těchto parazitů mohou vstoupit do lidského těla prostřednictvím nemyté zeleniny nebo přímým kontaktem s půdou.

Biohelminty

Jedná se o parazitické červy, jejichž životní fáze procházejí několika hostiteli. V závislosti na typu červa mohou existovat dva nebo více zprostředkujících hostitelů. Někteří paraziti mění pouze osobu. Jiní, než se konečně dostanou do lidského těla, používají pro vývoj organismy jiných biologických bytostí.

kočka jako příčina lidské infekce parazity

Můžete se nakazit prostřednictvím domácích zvířat nebo kontaktem s jinými lidmi, stejně jako konzumací polosurového masa. Mezi biohelminty patří bovinní tasemnice, echinokok, široká tasemnice, trichina a další.

Nakažlivé červy

Tito červi nepotřebují ani půdu, ani mezihostitele. Procházejí všemi fázemi svého životního cyklu v jednom organismu, který je velmi pohodlně umístěn. Larvy se vylučují přímo z lidského těla, při kontaktu s povrchy domácnosti a jinými lidmi se volně šíří.

Helmintové mohou žít v různých orgánech a systémech lidského těla a pravidelně migrovat z jedné části těla do druhé.

Seznam nemocí způsobených hlístami je velmi rozsáhlý. Je možné určit, které parazity žijí v těle a kterou léčbu lze zahájit až po absolvování všech testů nezbytných ke stanovení typu testů.

Kulatí červi

Nejrozšířenější v lidském prostředí jsou škrkavky, známé také jako hlístice. Celkově je na světě více než 24 tisíc druhů hlístic.

škrkavka z lidského těla

Nejběžnějšími lidskými hlísticemi jsou škrkavky.

Nazývají se kulaté kvůli jejich tvaru, který se odhalí, když vytvoříte průřez. Nejběžnější lidské hlístice:

 • Ascaris.
 • Pinworms.
 • Trichina.
 • Vlasoglava.

Helminthické zamoření, známé jako askarióza, začíná přímým kontaktem s půdou napadenou červy nebo konzumací nemytého ovoce a zeleniny. Paraziti se začínají vyvíjet ve střevech, poté vstupují do oběhového systému člověka, odkud jdou do různých vnitřních orgánů a míří do ústní dutiny. Osoba, aniž by si toho všimla, znovu polkne již dospělého parazita. Živí se zbytky nestráveného jídla. Odpadní produkty Ascaris jsou extrémně toxické. Proti ascariáze neexistuje žádná vakcína; infekci lze zabránit pouze dodržováním pravidel osobní hygieny.

Infekce pinworm se nazývá enterobiáza. Jedná se o malé červy (5-10 mm), které se připevňují ke střevním stěnám. Živí se krví a střevním obsahem. Položili vajíčka pod kůži a dostali se z konečníku, zatímco majitel spí. Kvůli svědění člověk poškrábe anální oblast, larvy se dostanou pod kůži a na ruce a mohou být snadno přenášeny na jiné lidi v domě nebo na veřejných místech. Enterobiáza nemá žádné bolestivé příznaky; detekovat infekci pinworm v počáteční fázi je extrémně problematické.

Trichinella, jsou také Trichina, jsou škrkavky, které si za svého majitele vybírají zvíře nebo osobu.

trichinella z lidského těla

Trichinella je parazitický červ, který infikuje lidské tělo a způsobuje nebezpečnou trichinózu helmintu.

Začínají se vyvíjet v oblasti pruhovaných svalů v těle, poté jsou přesměrovány do tenkého střeva. V pokročilých případech infekce může být asi 15 tisíc vajec Trichina na kilogram svalové tkáně. Tito paraziti jsou schopni způsobit smrtící chorobu, pojmenovanou pro její zdroj - trichinózu.

Whipworms jsou tak pojmenované kvůli jejich vzhledu. Přední část jejich malého těla je nitkovitá a je v ní umístěn jeden jícen.

Zadní část je širší, jsou v ní umístěny zbytek vnitřních orgánů parazita. Whipworm může být až 50 mm dlouhý. Živí se krví a tkáňovou tekutinou. Trichocephalosis způsobuje onemocnění.

Tasemnice

Po celém světě existuje asi 3 500 známých druhů tasemnic, nazývaných také tasemnice. Tito ploštěni nemají vůbec žádný trávicí systém a nemoci, které způsobují, se nazývají cestodózy.

Nejběžnější cestodózy:

Cysticerkóza

Toto onemocnění je způsobeno larvami vepřového tasemnice, které se dovnitř dostanou kontaminovaným jídlem ze špinavých rukou.

larvy vepřové tasemnice v lidském těle

Toto onemocnění postihuje kůži, kosti, vnitřní orgány, mozek a míchu. Paraziti jsou nejčastěji odesíláni do mozku (v 60% případů infekce). Je diagnostikován na základě vzhledu zaoblených útvarů na kůži. Onemocnění je léčeno; v případě infekce centrálního nervového systému může být prognóza nepříznivá.

Echinokokóza

Je lokalizován v játrech, plicích a mnoha dalších vnitřních orgánech. Larvy Echinococcus tuto chorobu vzrušují. Mohou se v člověku vyvinout v průběhu několika let.

Infekce nastává kontaktem se zvířaty, sběrem bobulí a ovoce, pitím kontaminované vody.

Průběh nemoci není příliš patrný, může se vyvíjet v průběhu let a ukázalo se, že je detekován pouze náhodou.

Alveokokóza

Alveokokóza je způsobena larvami červů alveokoků. Toto onemocnění je podobné echinokokóze, ale je závažnější. Ovlivňuje plíce a ledviny. Bez léčby je onemocnění s vysokou pravděpodobností smrtelné v důsledku rozvoje selhání jater.

lidská ledvina jako stanoviště parazita alveococcus

Alveokokóza nejčastěji postihuje ledviny.

Teniarinhoz

Teniarinhoz je způsoben tasemnicí skotu. Parazituje na tasemnici v oblasti lidského tenkého střeva, vyvíjí se po dobu 2, 5-4 měsíců. Prognóza léčby je často příznivá. Paraziti se mohou dostat dovnitř osoby s infikovaným syrovým nebo nedostatečně tepelně zpracovaným masem.

Tasemnice jsou velmi plodní. Mají nejvíce sníženou zbývající citlivost a vůbec žádný trávicí systém. Tito paraziti se nemohou vyvinout bez hostitele.

Fluke červi

Motolice jsou motolice. Jedná se o ploché červy, jejichž tvar těla připomíná podlouhlý list stromu.

Některé druhy trematod mohou mít velikost až jeden a půl metru.

A končí v lidském těle nejčastěji prostřednictvím ryb nebo jiných mořských plodů. Je známo asi 7 200 druhů motolice, z nichž 40 žije u lidí a způsobuje trematody, závažné onemocnění způsobené infekcí.

Nejběžnější motolice:

Jaterní náhoda

Globálně distribuovaný, může existovat u zvířat a lidí. Biologický životní cyklus je složitý, parazit mění hostitele.

jaterní lék z lidského těla

Nejběžnější náhoda je jaterní náhoda.

Schistosoma

Larvy Schistosome mohou pronikat kůží nebo sliznicemi. Životní cyklus je složitý, živí se krví. Jedna žena je schopná produkovat asi 3000 vajec denně, plodnost těchto parazitických červů je velmi vysoká.

Jiné jaterní motolice

Způsobují opisthorchiasis, helminthické onemocnění, které se šíří většinou v játrech. Mají toxický účinek na lidské tělo.

Trávicí systém červů je dobře vyvinutý a s ním i reprodukční a vylučovací systém.

Zbytek systémů se vyvíjí špatně. Trematody se živí krví, epiteliálními buňkami kůže a střevním obsahem. Mohou žít téměř kdekoli: od jater až po spojivkové vaky očí.

Jiné typy endoparazitů

Zbytek vnitřních parazitů jsou různé bakterie, které způsobují nebezpečná onemocnění, as nimi nejjednodušší mikroorganismy. Houba, která se šíří uvnitř lidského těla, patří také do části endoparazitů.

V lidském těle žije mnoho prospěšných a škodlivých mikroorganismů. Některé z nich způsobují docela nebezpečné nemoci, které mohou vést k úmrtí. Není vždy možné okamžitě rozpoznat přítomnost parazitických tvorů v sobě, ale včasná diagnóza infekce dává větší šanci na úplné vyléčení. Pokud existuje podezření na invazi, doporučuje se neprodleně podstoupit úplné vyšetření lékařem.