Jaké testy by měly být provedeny na parazity?

Příznaky přítomnosti parazitů v těle se často mohou zdát nesouvislé a nevysvětlitelné, a přestože je tato myšlenka zastrašující, jsou častější, než mnozí věří. Na světě existuje mnoho organismů - různé druhy červů, prvoky, které mohou parazitovat téměř na všech vnitřních orgánech člověka a způsobovat příznaky různých nemocí. Jaké testy je třeba provést na parazity a kdy to udělat, zjistíte z tohoto článku.

Kdy se musím nechat otestovat?

jaké testy je třeba provést k identifikaci parazitů

Infekce parazitárními chorobami se nejčastěji vyskytuje při konzumaci špatně umyté zeleniny a ovoce, špatně zpracovaného masa, ryb, surové vody a také při kontaktu s domácností při používání běžného nádobí a hraček u dětí.

Existují následující typy parazitů:

  • Prvoci (lamblia, améba, malárie plasmodium).
  • Parazitické členovce (roztoč demodex, původce svrabů).
  • Parazitičtí červi (červi).

Nejběžnější parazitární onemocnění jsou způsobena červy (červy) a vyskytují se u malých dětí, majitelů domácích zvířat a sociálně znevýhodněných lidí.

Hlavním rysem parazitů je jejich nenápadná existence v počátečních fázích. Po dlouhou dobu po infekci se nijak neprojevují a již v pokročilých stádiích způsobují výrazné příznaky.

Přítomnost parazitů v těle poznáte podle následujících projevů:

  • Nadýmání, plyn, zácpa, průjem, bolest žaludku, střev.
  • Snížená nebo zvýšená chuť k jídlu, nepohodlí po jídle.
  • Nemotivované hubnutí.
  • Svědění kůže, nepochopitelné vyrážky, dermatitida, kopřivka.
  • Bledost kůže, zvýšená únava nebo diagnostikovaná anémie (nejčastěji nedostatek železa).
  • Přepracování, poruchy spánku (ospalost, nespavost).
  • Skřípání zubů ve spánku, prodloužený kašel.

Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste se poradit s praktickým lékařem a nechat se vyšetřit na parazity.

Jaké testy předat parazity

testy na přítomnost parazitů v těle

Existuje mnoho studií k identifikaci přítomnosti parazitů (prvoků, členovců, hlístů) v těle.

Protože nejčastějšími chorobami jsou helmintiázy, nejlepším způsobem, jak se nechat otestovat na parazity, je podstoupit test stolice.

K provedení standardní studie bude pacient muset shromáždit tři oddělené vzorky stolice z různých oblastí stejné části do sterilní nádoby a co nejdříve dodat biomateriál do laboratoře. Lékař-laboratorní asistent zkoumá získané vzorky pod mikroskopem a dokáže identifikovat živé parazity i vajíčko.

Standardní studie výkalů pro vejce červů není vždy informativní. Kvůli zvláštnostem životního cyklu parazitů mohou být ve zkušebním vzorku namísto vajíček nebo dospělého jedinci mrtví hlísty nebo jejich fragmenty, které nelze použít k diagnostice onemocnění.

Více informativní je analýza rozšířené stolice, která využívá polymerázovou řetězovou reakci. Tato technologie umožňuje detekovat DNA helmintu, i když je mrtvá, v režimu hibernace nebo do studovaného materiálu vstoupily pouze fragmenty organismu.

Aby bylo možné přesně říci, zda jsou v těle paraziti, či nikoli, musí být test proveden nejméně třikrát v různých dnech. Přesnost jedné studie je podle statistických údajů 50%, zatímco u trojnásobné studie se zvyšuje na 99%.

Další, neméně důležitou analýzou jsou sérologické reakce - stanovení hladiny protilátek proti parazitovi. Mohou identifikovat akutní (IgM) a chronickou nebo odloženou helminthickou invazi (IgG). Mohou také určit infekci parazity, které se ve výkalech nenacházejí.

Některé hlísty parazitují ve žlučovodech a mohou také tvořit cysty v plicích, játrech a mozku. Mohou být podezřelí odpovídajícími klinickými příznaky a detekovány pomocí sérologických testů, rentgenových paprsků, CT nebo MRI, stejně jako pomocí biopsie.

Pro diagnostiku parazitárních kožních onemocnění (svrab, demodikóza, některé druhy hlístů), škrábání a biopsii kůže se používají specifické testy (jód) a sérologické testy.

Jaké testy by měl dospělý podstoupit na parazity?

testy na přítomnost parazitů u dospělých

U dospělých je méně pravděpodobné, že budou trpět helmintiázou, protože přísněji dodržují pravidla osobní hygieny, méně často jedí nemyté ovoce a zeleninu ze zahrady a také mají menší kontakt s pouličními zvířaty během her.

Je nutné provést testy na helmintiázy u dospělých za přítomnosti určitých nespecifických potíží (podrážděný žaludek a střeva, prodloužené svědění kůže, vyrážka, slabost, únava, anémie) u všech pacientů před přijetím do nemocnice a také pravidelně jako součást preventivní studie pro určité kategorie pracovníků.

Patří mezi ně zaměstnanci potravinářského průmyslu, osoby pracující s dětmi (pečovatelé a chůvy v mateřských školách, učitelé, vedoucí sportovních sekcí). Tyto osoby by rozhodně měly být testovány na enterobiázu a askariázu.

Lovci a zemědělci by měli být pravidelně vyšetřováni na trichinózu a strongyloidiázu; je důležité, aby rybáři podstoupili sérologické vyšetření k detekci opisthorchiázy. Více informací o tom, které testy by měly být provedeny v tomto nebo tom případě, získáte od terapeuta.

Jaké testy předávají parazity dítěti

testy na přítomnost parazitů v těle u dětí

Každé dítě by mělo podstoupit úplnou diagnózu, aby bylo možné identifikovat červy a předepsat jim účinnou terapii před návštěvou mateřské školy a základní školy (při přijetí, po dlouhé přestávce nebo nemoci). Také v předškolních zařízeních a školách existují povinné pravidelné preventivní prohlídky k detekci napadení hlístem v raných stadiích a prevenci jejich šíření.

K diagnostice helmintiózy by děti měly podstoupit obecnou analýzu výkalů a škrábání z perianálních záhybů.

Škrábání je považováno za nejúčinnější a nejpřesnější metodu pro diagnostiku enterobiózy (onemocnění způsobené červami). Během toho se před odchodem na toaletu a toaletu perinea odebere speciální bavlněný tampon, špachtle nebo malý kousek průhledné pásky z perianálních záhybů, které se poté nanesou na skleněné sklíčko a zkoumají se pod mikroskopem . V případě onemocnění najde laboratorní asistent ve zkušebním materiálu vajíčka červa.

Léčba parazitárních onemocnění je předepsána lékařem nebo pediatrem, v obtížných případech - specialistou na infekční onemocnění. U kožních lézí (některé hlísty, svrab nebo demodikóza) je léčba vybrána dermatologem.

Je důležité neodkládat kontakt s odborníkem, pokud máte podezření na parazitické onemocnění, protože zpoždění léčby může vést ke komplikacím u samotného pacienta a také zvyšuje riziko přenosu nemoci na ostatní.